Yazılım Projesi Bulmak Konusunda Tavsiyeler


Yazılım projesi bulmak konusunda sıkıntılar yaşayan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.
SORU:

Abi öncelikle merhaba
Uzun zamandır .Net ile proje geliştiriyorum kendi bloğum var blogspottan açtığım.
http://ekaba2002.blogspot.com.tr/
Boş zamanlarımda C# Dersleri çekiyorum makaleler yazmak için uğraşıyorum gibi gibi
Fakat uzun zamandır aklıma yazılım projesi gelmiyor etrafıma soruyorum onların fikirlerini de beğenmiyorum.Daha doğrusu örnek vermek gerekirse kütüphane programı müşteri bilgileri toplama programları gibi örnekler geliyor bunlar hali hazırda piyasada zaten çok bulunduğundan beğenmiyorum ve dolayısıyla yapmıyorum 2-3 aydır sadece sektörü takip ediyorum yenilikler neler örnek projelere bakıyorum forumlarda hata fixliyorum ama proje geliştiremiyorum ne önerirsin bana şimdiden teşekkürler
CEVAP:
Yazılım Projesi Bulamamak
Bir çok kişi de herhalde bu tam tersidir =) Yani aklında bir sürü yazılım projesi olan kişi var fakat çoğu yazılım bilmediği için yapamıyor. Çoğuda zaten hayata geçirilmesi durumunda tutma ihtimali zor olacak projelerdir. Çünkü gerçekten ihtiyaç duyulması ve piyasada olup olmadığı konusunda fikir sahibi olmak için yazılım dünyasının içinde az çok olmak gerekir. Örneğin yazılım bilmeyen bir çok kişi kütüphane sisteminin güzel bir proje olabileceğini düşünebilir fakat seninde bahsettiğin gibi bu proje bir sürü kursta bitirme projesi gibi yapılıyor. Yani piyasada bir sürü kütüphane projesi var.
Sen anladığım kadarıyla Windows Programingcisin yani Windows için program geliştirme üzerine kafa yoruyorsun. Üzülerek belirtmem lazım ki PC’ye kurulu Windows işletim sisteminde kullanılmak üzere proje bulmak artık çok zor. Eskiden internette yada bilgisayar dergilerinde deli gibi bilgisayarda kullanabileceğimiz programlar arardık, ki o dönemde bile kayda değer bir proje bulmak, yapmak ve kayda değer bir kitle tarafından kullanılmasını sağlamak kolay değildi. Günümüz mobil teknolojisinin zirveye oynadığı günlerde ise çok ama çok daha zor. Çünkü artık kişiler bilgisayarda kullanacakları değil, mobil cihazlarda kullanacakları programlar arıyorlar.
Bu noktada Windows Programing öldü diye düşünmeyin fakat eskisine nazaran bu işten kayda değer bir kazanç sağlamanın da hiç kolay olmadığını bilin. Bugün ki şartlarda Windows programalamadan ekmek yemenin yolu sadece şirketlerin, şirket içinde kullanacağı, muhtemelen şirkete özel bir program yazmak. Buda bir şirketin gelip “bana program yap” demesi anlamına geliyor ki, yazılım firmaları var iken bireysel olarak yazılım geliştirene sıra gelmesi kolay değil.
Proje Bulma Konusunda Tavsiyeler
Bu noktaya kadar sadece soruya yönelik bir yazı yazdık. Bu noktadan sonra ise hem soruya hemde genele yönelik proje bulma konusunda tavsiyeler verelim.
PC Programlama
Proje Bulma* Öncelikli olarak bilinmesi gereken bir şey var ki, akıllı telefonlar gelmeden önce hem bireysel hemde global düşünmek gerekiyordu. Akıllı telefonlar geldikten sonra ise artık çok daha fazla global düşünmek gerekiyor. Dolayısıyla Windows Programing yapacak olsanız dahi bu program mutlaka internet ile alakalı bir program olmalı. Yani internet ile ilgili işlemlerin yapılabileceği bir program.
Örneğin, YouTube Video İndirme Programı yada hem YouTube Video İndirme hemde indirilen videoyu MP3 olarak kaydetme özelliğine sahip bir program. Gerçi bunlar mevcut ama bu sadece bir örnekti. Siz buna benzer fikirler üretebilirsiniz.
* Bu noktaya kadar yazılanlardan anlaşılabileceği gibi internet ile alakalı projeler çok daha fazla kişi tarafından tercih edilir. Çünkü insanlar her daim internet ile alakalı şeyler yapıyor. Şöyle bir düşünün, günümüzde PC ve mobil cihazlar var ama internet yok. Bu, bugün ağırlıklı olarak kullandığımız şeylerin yarısından fazlasını kullanamayacağımız anlamına gelir. Dolayısıyla bugün kullandığımız şeylerin yarısından çoğu internet ile alakalı. Bu nedenle sadece PC işletim sistemlerine yönelik programlama bilen arkadaşlara en önemli tavsiyem, kendinizi web programlamada da geliştirmeye başlamalarıdır.
Web Programlama
* Web programlama bilen ve web programlamada proje bulmak isteyen arkadaşlar ise çok daha fazla seçeneğe sahip. Çünkü neler yapabilecekleri tamamen hayal güçlerine ve yeteneklerine bağlı. “O tutmaz, bu olmaz, bundan bir sürü var” diye düşünmeyin. Evet, bunlar çok önemli etkenler. Hatta bu unsurlara dikkat edilmesi gerektiğini ve bunları göz önünde bulundurularak alternatif projeler düşünülmesi gerektiğini, gerek sorulara verdiğim cevaplarda, gerekse makalelerde belirttim. Fakat önemli olan sizin göstereceğiniz çaba ve atacağınız adımlardır. Eğer gerektiğinden fazla çaba gösterip doğru adımlar atarsanız, istediğiniz projeyi yapabilir ve tutturabilirsiniz.
* Web projesi bulma konusunda kendinizi kasmayın. Yazılımcı olmanız yada olmamanız bir şeyi değiştirmez. Önemli olan sizin bu işten ne kazanmak istediğinizdir. Bu maddiyatta olabilir maneviyatta olabilir. Dolayısıyla yazılımcısınız diye illa kendi yazdığınız yada yazacağınız bir proje olması gerekmiyor. Örneğin KodcuHerif.Com ‘a da bir proje olarak bakabiliriz. Ben yazılımcıyım, bu zamana kadar bir sürü yaptığım yazılım var fakat KodcuHerif.Com sitesinin yazılımını ben yapmadım. Hazır script kullandım. Sizde bir web projesini hazır script kullanarak hayata geçirebilirsiniz. Kendinizi sınırlandırmayın.
Amacınız kendinizi yazılım alanında geliştirmek için proje bulmak ise, o zaman zaten projenin ne olduğunun bir önemi yoktur. Kendinizi geliştirmek için yapacağınız projelerin tutup tutmama durumunu göz önünde bulundurarak hareket etmeyin. Sadece kendinizi geliştirmeye odaklanın.
* Eğer amacınız maddi anlamda size kazanç sağlayacak bir proje bulmak ise, o zaman ihtiyaca yönelik düşünüp hareket etmeniz gerek. Bu şartı zaten proje üretmek isteyenlerin muhakkak biliyor olması lazım. “Mutlaka bu alanda bir web projesi yapın“,”bu alanda bir projeye sakın yapmayın” demek doğru olmaz. Çünkü hangi projenin tutup tutmayacağını görmek mümkün değildir. Bazen ihtiyaç duyulmadığına inanılan bir proje tutabilir, bazende çok ihtiyaç duyulduğuna inanılan bir proje tutmayabilir. Bu duruma ayrıntıları ile bu konuda değindik: Proje Fikrinin Tutup Tutmayacağını Öngörmek
Mobil Uygulama
mobil uygulama geliştirme* Akıllı telefonlar sanki onlarca yıldır hayatımızdaymış gibi geliyor bazen insana. Halbuki gelinen noktayı düşünecek olursak çok kısa bir sürede hayatımızda ciddi rol alır hale geldiler. Şu anda mobil uygulama geliştirme son derece ideal bir tercih gibi duruyor. Lakin onda da işletim sistemi sıkıntısı var. Bu sıkıntıyı en çok çekenler ise C# gibi Microsoft yazılım dilinde kendisini geliştirmiş kişiler. Çünkü şu anda piyasada en çok kullanılan 3 işletim sisteminden biri olan Windows Mobile ‘ın kullanım yüzdesinde tek haneli rakamlarda. Yani C# bilen ciddi bir kitle var fakat en çok kullanılan mobil işletim sistemleri için uygulama yapamıyor.
Bu durumda yapılması gereken Android için Java öğrenmek, Apple için Objective-C veya Apple ‘ın son çıkardığı yazılım dili olan Swift ‘e yönelmek.
* Mobil uygulama projesi bulma konusunda da hem internet ile alakalı hemde internet ile alakasız bir proje yapma imkanı var. İnsanlar artık mobil cihazları başkaları ile iletişim kurmak olduğu kadar bireysel amaçlarla da kullanıyor. Yani sadece boş vakitlerini değerlendirmek, hoş vakit geçirmek yada hayatını kolaylaştırmak için internet ile alakası olmayan uygulamalarda gayet başarılı olabiliyor. Bu nedenle o tarz projelerde düşünülebilir.
* Bir çok kişi haklı olarak mobil projesi yapma konusunda oyun alanında projelere kafa yoruyor. Çünkü kişiler ciddi oranda mobil cihazları oyun aracı gibi görmeye başladı. Hemen hemen bütün telefonlarda bir yada daha fazla oyun var. Fakat piyasada çok sağlam oyunlar yer alıyor. Bu oyunlarda çok sağlam ekipler tarafından geliştiriliyor. Dolayısıyla mobil cihazlar için, kişisel ihtiyaçları giderecek uygulamalar geliştirmek, iyi bir oyun yapmaya nazaran çok daha kolay ve başarılı olma ihtimali daha yüksek olacaktır.
SONUÇ
Netice olarak günümüz şartlarına bakıp bir sıralama yapacak olursak, kişilerin akıllı telefonlara yönelmesi nedeniyle PC programlama son sırada. Ardından işletim sistemi çeşitliliği nedeniyle mobil uygulama geliştirme ikinci sırada. En iyi seçenek ise uzun yıllardır olduğu ve benim inancıma göre olacağı gibi web alanında projeler yapmak. Bunun başlıca nedeni bir web uygulaması yapmanız durumunda bunu hem PC’den hemde bütün mobil cihazlardan kullanıma sunabilirsiniz.
Mümkün olduğunca genel tavsiyeler vermeye çalıştım. Çünkü yazının içinde de belirttiğim gibi “şu alanda proje yapın, bu alanda proje yapmayın” demek doğru olmaz. Bu noktaya kadar günümüz teknolojisinin geldiği noktadan dolayı artılardan ve eksilerden bahsettim. Bu doğrultuda kafanızda az çok bir fikir oluşacağını düşünüyorum.
Son olarak bir proje yapma konusunda bu konunun çok işinize yarayacağına inanıyorum: Proje Hazırlama Öncesi Sorulması Gereken Sorular