Yazılım Dillerini Hangi Sıra ile Öğrenmeliyim?


Belirlediği yazılım dillerini hangi sıra ile öğrenmesi gerektiğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.
SORU:

Sorum aslında oldukça kısa ve net. 3 programlama dilini öğrenmeye karar verdim. Bunlar; python, java ve c#. Asıl sorum bunları hangi sıra ile öğrenmemin daha doğru olacağıdır.
Bunun yanı sıra seçimimi bu üç dilden yanay yapmış olmamın ilerde bana sağlayacağı getiriler ve götürüler sizce nelerdir?
Umarım sorumu yanıtlarsınız.
İyi günler ve iyi çalışmalar.
CEVAP:
Yazılım Dili Belirleme
Yazılım dili belirlerken öncelikli olarak amacınıza karar vermeniz lazım. “Canım yazılım öğrenmek istiyor. Hangisini öğrensem acaba…” şeklinde düşünüp, sonrasında birilerinin tavsiyesine ya da sağdan soldan duyduklarınıza göre karar vermeyin. Öncelikli olarak sormanız gereken “hangi yazılım dilini öğrenmeliyim?” değil, “hangi platform için yazılım geliştirmek istiyorum?” sorusunu kendinize sormaktır.
Yazılım Dili BelirlemeSoruda 3 farklı yazılım dili veriliyor. Biri Python, kolay bir yazılım dili olarak kabul edilmesi nedeniyle herkes tarafından tavsiye edilen bir yazılım dili. Diğeri Java, bir çok platforma yazılım yapma imkanı sunan ve Android işletim sistemi sayesinde popülerliğine popülerlik katan bir yazılım dili. Bir diğeri C#, hem iş ilanlarında sıkça gördüğümüz hemde Microsoft tarafından ciddi destekler sunulan ve geliştirmeler yapılan bir yazılım dili. Nispeten birbiriyle benzer platform özelliklerine sahip.
Amaç belli olursa öğrenilecek yazılım dilini belirlemek daha kolay olur. Örneğin “ben web yazılım yapıcam” derseniz o zaman ASP.Net ya da PHP öğrenmeniz gerekir, bunun yanı sıra yaptığınız web yazılıma web tasarım yapmak için, HTML ve CSS bilmeniz faydalı olur. Mobil uygulama yapmak istiyorsanız, o zaman 3 farklı işletim sistemi karşınıza çıkar ve bu 3 işletim sistemi için gerekli yazılım dillerinden birini öğrenmeniz gerekir. “Bilgisayar programı yapıcam” diyorsanız, bu sefer önünüzde bir çok seçenek vardır, hepsinin artı ve eksi özelliklerini iyi araştırıp karar vermeniz gerekir.
Birden Fazla Yazılım Dili Belirleme
Daha öncede defalarca söylediğim gibi yazılım öğrenilmesi kolay bir şey değil. Dolayısıyla yazılım öğrenmeye karar verirken bunun bir kaç hafta ya da ay süreceğini zannederek, bir kaç farklı yazılım dili belirlemeyin. Bir tane yazılım dili belirleyin, o yazılım dilinde olabildiğince kendinizi geliştirmeye çalışın. Eğer birden fazla yazılım dili belirlerseniz, hiç birinde kayda değer ilerleme sağlayamazsınız ve bu da sizin hiç bir işinize yaramaz.
Zaten platforma karar verdiğinizde muhtemelen belirlediğiniz yazılım dili dışında öğrenmeniz gereken bir çok unsur olacaktır. Eğer web yazılıma karar verirseniz sadece PHP ya da ASP.Net değil, bu yazılım dillerini geliştireceğiniz programı da öğrenmeniz gerekecektir. Ayrıca az çok web tasarım da yapmanız icap edeceği için HTML ve CSS dillerini öğrenmeniz gerekecektir. Bir web yazılımcısının veri tabanı bilgisinin olmaması düşünülemez, bu nedenle veri tabanı yönetim ve sorgularını da öğrenmeniz gerekecektir. Yani bir tane yazılım diline karar verirken, öğrenmeniz gereken şeyinde bir tek o yazılım dili olduğunu düşünmeyin.
SONUÇ
Netice olarak yazılım öğrenmek için yazılım dili tercihi yaparken iyi düşünmek gereklidir. Çünkü bu uçsuz bucaksız, sağ ya da sola gitme imkanınızın olmadığı bir yola benzer. Ya o yazılım dilinde dümdüz ilerlersiniz ya da vazgeçip geri dönersiniz. Birden fazla yazılım dilinin her birinde az bilgiye sahip olmaktansa, bir yazılım dilinde çok bilgiye sahip olmak daha iyidir.