Web Tasarım mı Yoksa Yazılım mı Para Kazandırır?


Web programlama okuyan bir kardeşimizin, Web Tasarım mı Yoksa Web Yazılım mı para kazandırır sorusunu cevaplıyoruz.
SORU:

Abi kolay gelsin, ben teknik lise 11. sınıfta web programlama okuyorum. Hem programlama hem de tasarım dersleri alıyorum. İlerde üniversite düşünüyorum. Neyse sana sorum; Türkiye’ de yazılım mı yoksa tasarım sektörümü daha fazla para kazandırır?
Sektör illa web olmak zorunda değil abi senin düşüncelerin neler?
CEVAP:
Öncelikle aralarındaki farkı bilmeyenler için belirtelim ki sektörün ortaya çıkarttığı b.ktan algı nedeniyle birbirinin aynı olmadığını gösterelim.
Web Tasarım Nedir?
Bir sitenin rengini, şeklini, şemalini, sitedeki butonları, resimleri, düzenini, kısacası görsel olan her şeyi Web Tasarımcı yapar. Hazırladığı görselliği HTML ve CSS koda döker (Aslında bana göre bu tasarım giydirme olayı içinde farklı biri gerekir ya neyse …)
Web Yazılım Nedir?
Web yazılım ise nasıl çalışacağını, hangi işlevlerin olacağını, atıyorum butona basıldığında nelerin yapılacağını Web Yazılımcı yapar. Dolayısıyla sitenin tamamen işlevsel kısmıyla ilgilenir.
Yazılım Şirketleri Beklentileri
Daha önceki makalelerimde de yer yer değindiğim gibi Türkiye ‘de yazılım şirketleri biraz fazla uçuyor. Aradığı elemanlarda 2 ayrı vasfın birlikte olmasını istiyor. “Hem doktor hemde elektrikçi olsun” der gibi “hem yazılımcı hem web tasarımcı olsun” tarzında saçma isteklerde bulunuyorlar.
Web TasarımcıFakat bununda nedeni ellerine geçen 3 kuruşla hemen bir şirket kurup, ofis tutup, bir iki eleman alıp, 5 farklı iş yaptırmak. Adam bir kişiye hem yazılım hemde web tasarım yaptırdığı gibi hem pazarlama yapan, hem sekreterlik yapan hemde çay kahve servisi yapan birini daha alıyor. Al sana yazılım şirketi. 5 işi 2 kişiye yaptırıyor. E tabi zaten cepte para olmadığından verdiği maaşta 3 kuruş oluyor.
Şartlar böyle olunca iki seçenek maalesef olmuyor. Fakat azda olsa bu saçma kafada olmayan, her yapılacak iş için farklı kişiyi işe alan şirketler var. Bu nedenle o şirketleri göz önünde bulunduracak olursak ben yazılımı tavsiye ederim. Çünkü standart bir proje hazırlama sürecini düşünecek olursak, o projede çalışan yazılımcı sayısı 5-6 iken tasarımcı sayısı 1 en fazla 2’dir. Tabi seninde dediğin gibi sadece web olarak düşünmüyorum olayı.
Diğer yandan illustrator ve photoshop ‘ta kendisini baya bir geliştiren ve grafik tasarım okuyan bir arkadaşım, yurt dışında oyun yapan bir firmadan teklif aldı ve oraya yerleşti.
SONUÇ
Netice olarak biri diğerinden daha süper demek zor. İkisininde avantajı var. Bu aslında ne kadar iyi olduğun ile alakalı. Yazılım konularında aradan sıyrılmak kolay olmayabiliyor. Hazır scriptler, kodlar, araçlar ve benzeri şeyler nedeniyle bir sürü kişi çıkıp “ben yazılımcıyım” diyebiliyor. Fakat tasarım tamamen görsel olduğu için daha fazla dikkat çekiyor ve onda bir şeyi sıfırdan yapmak daha zor diyebiliriz.
Hangisinde kendini standartların üzerinde geliştirip, ortaya iyi işler çıkarırsan, illa ki bir şekilde aradan sıyrılır ve bir şekilde güzel paralar kazanırsın 😉