Web Sitesi Yapmak İçin Kullanılan Programlar Nelerdir ?

Web Sitesi Yapmak İçin Kullanılan Programlar Nelerdir ?

Kurumsal, kişisel ya da profesyonel site tasarımları yapılırken kullanılması gereken bazı önemli web tasarım programları bulunmaktadır. Firmayı ya da ürünü tam olarak bilmeyen kullanıcılar, web sitesinde verilen bilgileri algılayarak belleklerine yerleştirmektedir.

Web sitesi tasarlanırken lisanslı olan yazılımların kullanılması, kanuni olarak bir zorunluluktur. Bu nedenle web sitesi kuracak olan kişilerin web sitesi programları konusunda deneyimli olan kişilerden destek alması önerilir. Bu sayede tasarımlar çok daha kısa sürede ve de profesyonel bir şekilde yapılmaktadır.

Herhangi bir web tasarımcısının atölyesinde web programları mutlaka yer almalıdır. Kullanışlı ve en çok tercih edilen programlar sayesinde daha başarılı bir web sitesi oluşturulabilmektedir. Peki, bu web tasarım programları hangileridir? Bununla ilgili hazırladığımız yazımızda, en çok kullanılan ve en yararlı programlar hakkında bilgiler verilmiştir.

Microsoft Frontpage

Frontpage’in hem araç hem de menü çubuğu içeren ara bildirimi olan bu program,  web sitesi programları arasında önemli bir yere sahiptir. HTLM sayfalarını, Powerpoint, Word, Publisher ve buna benzer Microsoft Office ürünlerini kullanmakta olan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği ortamda web sitesinin kolay bir şekilde tasarlanmasını sağlar.

Diğer programlar ile son derece uyumlu olan Microsoft Frontpage, program bilgisi olmadan da kullanılabilmektedir. Bu program ile tüm HTLM sayfaları istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Ayrıca HTLM olarak da tasarımlar rahatlıkla indirilebilmektedir.

Fireworks

Grafik uyumlu olarak yapılacak olan web programları için kullanılmaktadır. Bu program ile tamamen grafik ara yüzlü site kurulabildiği gibi kısmı grafik ara yüzlü site de kurulabilir. Diğer Adobe ürünlerinden Flash ve Dreamweaver ile beraber entegre bir şekilde kullanılabilen programlardan biridir.

Dreamweaver

En çok bilinen tasarım programlarının başında gelmektedir. Bu program ile asp, html, javascript gibi web tasarımları kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Web tasarımı yapılmış olan sayfaların HTLM olarak kodlanması için yaygın bir şekilde kullanılır.

Adobe Flash

Hareketli animasyonların tasarlanmasını sağlayan Adobe Flash programı, çizim yapar ve imaj dosyaları ile beraber animasyonların geliştirilmesini sağlar.

Adobe Photoshop

Web sitesinin kodlama işlemi tamamlandıktan sonra görselliği yani grafik tasarımı, adobe photoshop programı ile yapılır. Bütün web tasarımcılarının olmazsa olmazı programlardan biridir.