PHP Öğrenmeye Python ile Başlamak Daha mı İyi?


PHP Öğrenmeye Python ile başlamak daha mı iyi olacağını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.
SORU:

Merhabalar,
Ben php öğrenmek istiyorum ama bir kaç kişiden tavsiye alınca bana phyton ile başlamamı daha sonra php öğrenmemi söylediler. Siz ne tavsiye edersiniz ve kimin derslerinden öğrenmemi tavsiye edersiniz.
CEVAP:
PHP Öğrenmek
PHP ÖğrenmekGenel olarak herkesin aklına yazılım öğrenme söz konusu olduğunda Python geliyor. Tamam Python kolay bir dil, anlaması zor değil fakat ben öğrenilecek dilin aynı zamanda işe yaraması taraftarıyım. Yani yazılım öğrenme aşamasında öğrenmeye çalıştığınız dil, ileride kullanabileceğiniz bir dil olsun.
Ben yazılım dili tavsiye etmiyorum, aynı şekilde “şu yazılım dilini öğrenmeyin” de demiyorum. Çünkü hangi yazılım dilini öğrenmenin faydalı olacağı belli olmaz. O yüzden diyorum ki, iş ilanlarına girin, en çok aranan yazılım dilleri hangisiyse onları öğrenin. Ben şimdi “Python öğrenin” desem iş ilanlarına bakıyorum, kayda değer oranda Python bilen adam arayan yok. Hal böyle olunca kullanmayacağınız yada işinize yaramayacak yazılım dilini, yazılım öğrenme aşamasında olsanız dahi anlamı yok.
PHP öğrenmek istiyorsanız size en yararlı olacak olan, yazılım öğrenme aşamasında da güzel bir giriş niteliği taşıyan dil HTML ve CSS’tir. Çünkü HTML ve CSS hem statik dillerdir hemde PHP site yaparken mutlaka kullanmanız gerekecektir. Bu sayede bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.
SONUÇ
Her yazılımcı kendi bildiği yazılım dilini tavsiye eder ve en iyisinin o olduğunu düşünür. Ben çok tartışmasını yaptım. Bu Fenerbahçeli taraftar ile Galatasaraylı taraftar tartışmasına benzer. Netice olarak hiç bir yere varılamaz. O yüzden “şu kodlama dili daha iyi, bu kodlama dili daha kötü” diye bir iddiada bulunmuyorum.
PHP öğrenmek isteyen kardeşlerim için başlangıç noktasının HTML ve CSS olması taraftarıyım.