Ruby Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ruby Nedir?

Ruby programlama dilinin çalışmaları Asya kıtasında 1993 yılında başlanmıştır. Nesneye yönelik, esnek ve dinamik olan bu programlama dilinin kullanıcılara sunulma tarihi ise Aralık 1995 olarak bilinmektedir. 1995 Tarihinde 0.95 isimli ilk genel sürümü yayınlanan Ruby programlama dili kısa sürede geliştirilmeye devam etmiştir.1999 Yılına kadar sadece Asya kıtasında yayında kalan yazılım, daha sonra İngilizce sürümünün gelişmesiyle birlikte Avrupa da kullanıma sunulmuştur. Asya kıtasında o dönemin en popüler dillerinden olan Ruby’nin, 2000 yılında bir kitabı da yayınlandı. Çapraz platform desteği sunan Ruby programlama dili, birçok farklı platform için yayınlanmış ve hala güncellenmeye devam etmektedir.

 

Ruby’ye Neden İhtiyaç Duyulur?

Betik dil ile Nesneye yönelik dil ayrı kavramlardır. Nesneye yönelik programlama daha çok ayrıntı içerir ve daha kapsamlıdır. Nesneye yönelik programlamanın avantajlarını, Betik bir dil yapısında kullanabilmek için Ruby diline ihtiyaç duyulmuştur.

 

Ruby nasıl kullanılır?

Ruby, metin işleme ve “yapıştırıcı” veya katman yazılımı programları gibi tipik komut dosyası dil uygulamalarında kullanılır. Geçmişte Perl ile çözülmüş olabilecek küçük, ad hoc komut dosyaları için uygundur. Ruby ile küçük programlar yazmak, ihtiyacınız olan modülleri almak kadar basit ve BASIC benzeri bir “olay dizisi” türü program yazmak kadar kolaydır.

 

Perl gibi Ruby de metin işleme komut dosyalarının yazılmasını kolaylaştıran birinci sınıf düzenli ifadelere sahiptir. Esnek sözdizimi , küçük betiklerde de yardımcı olur. Bazı nesne yönelimli dilleri ile, ayrıntılı ve büyük kod ile bataklık alabilirsiniz, ancak Ruby sadece komut dosyanız hakkında endişelenmenize izin vermez.

 

Ruby ayrıca daha büyük yazılım sistemleri için de uygundur. En başarılı uygulaması Ruby on Rails web çerçevesi , beş ana alt sistemi, çok sayıda küçük parçaları ve destek betikleri, veritabanı arka planları ve kütüphaneleri olan bir yazılımdır.

 

Daha büyük sistemlerin oluşturulmasına yardımcı olmak için Ruby, sınıf ve modül de dahil olmak üzere birkaç bölümlendirme katmanları sunmaktadır. Gereksiz özelliklerin olmaması, programcıların büyük yazılım sistemlerini herhangi bir sürpriz olmadan yazmasına ve kullanmasına izin verir.

 

Ruby Hangi Tür Uygulamalar İçin Uygundur?

  • Metin işleme
  • CGI, Web, XML programlama
  • GUI uygulamaları
  • Yapay zeka ve keşifsel matematik
  • Genel Programlama
  • Programlama eğitimleri
  • Extreme programlama