Java Nedir? Ne İşe Yarar?

Java Nedir?

Sun Microsystems firmasının mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilen; her işletim sistemi üzerinde çalışan, güvenliği ön planda tutan nesne yönelimli bir programlama dilidir.

 

Java Ne İşe Yarar?

İlk kullanıldığı dönemlerde küçük cihazlarda kullanılmak üzere düzenlenmiş bir dil konumundaki Java, C ve C++ dillerine oranla daha yüksek ve güvenliği ön planda tutan bir işletme ve yazılım geliştirme olanağı sunması sebebiyle hemen her yerde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen Java kullanımı özellikle kurumsal ve mobil alanda sağladığı çözümlerle son derece önemli bir işleve sahip bulunmaktadır. Mobil ve kurumsal yapıların dışında J2SE 1.4 ve 5 sürümüyle masaüstü uygulamalarında da en popüler programlar arasında yer almaktadır.

 

Günümüzde internette gezinirken giriş yaptığımız birçok site, Java yüklemesi istemektedir. Özellikle oyun siteleri ve sohbet programlarının bulunduğu sitelerde bu durumla sık sık karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi, gerek oyun siteleri, gerek sohbet programları, gerekse canlı TV sitelerinin tamamı Java ile çalışmasıdır. Ayrıca şirketlerin bilgi işleme sistemlerinin temelinde yer alan internet uygulamaları ve e-iş çözümlerinde Java ayrılmaz bir parçadır.

 

Java’nın Başlıca Özellikleri Nelerdir?

  • Basit bir kullanıma sahiptir. İşi biten nesneleri yok etmesi ve otomatik tahsis özellğiyle, kullanıcılarına pratik ve basit bir kullanım sunar.
  • Birden fazla bilgisayarın aynı ağ üzerinde bütün bir sistem olarak çalışmasına izin vermesi sebebiyle dağıtıktır.
  • Nesne yönelimli oluşu, hataların kolayca ayıklanması, çok biçimlilik ve kodların tekrar tekrar kullanılması vb. özellikler sunmaktadır. Bu sayede ağ programı yazmak, dosyalara veri göndermek ve almak kadar zahmetsiz yapılabilen bir iş olmuştur.
  • Mimari yapıdan ve platformlardan bağımsız olarak çalışır. Bytecode sistemler arasında taşınabilirdir. Bu, yazılımcıların ve tüm geliştiricilerin yaratıcılığında olumlu bir etki yaratmıştır.
  • Güvenilirliği çok yüksektir. Tasarımda güvenilirliğe bu kadar önem veren ilk programlama dili olmuştur. Java tasarımlarını önce güvenliği ele alarak yapar.
  • Çok iş yapmaya olanak tanır. Multithreaded özelliği Java’nın temelindeki bir özelliktir.
  • WORA özelliği ile program bir kere yazılır ve her yerde çalıştırılabilir.
  • JVM makinesi ücretsiz olarak her makineye yüklenebilir. Herkes tarafından ulaşılabiliyor oluşu Java’nın tercih edilmesini sağlar.